Produkt dnia
maszynka Moser 1902-0460 Lithium Pro LCD
maszynka Moser 1902-0460 Lithium Pro LCD
315,00 zł
Razer Basilisk X Hyperspeed mysz
Razer Basilisk X Hyperspeed mysz
188,00 zł
GOOGLE Chromecast Ultra 4K adapter
GOOGLE Chromecast Ultra 4K adapter
175,00 zł
Blue Mic Yeti USB Blackout mikrofon
Blue Mic Yeti USB Blackout mikrofon
699,00 zł
szt.
Razer DeathAdder V2 mysz
Razer DeathAdder V2 mysz
202,00 zł
Logitech Circle View kamerka do monitoringu
Logitech Circle View kamerka do monitoringu
719,00 zł
SodaStream Spirit Easy Biały saturator  do wody
SodaStream Spirit Easy Biały saturator do wody
255,00 zł
BaByliss 6613DE suszarka
BaByliss 6613DE suszarka
148,00 zł
Razer Seiren X Quartz Pink mikrofon USB
Razer Seiren X Quartz Pink mikrofon USB
449,00 zł
szt.
Razer Mamba Elite mysz
Razer Mamba Elite mysz
248,90 zł
słuchawki Apple AirPods PRO MWP22ZM/A
słuchawki Apple AirPods PRO MWP22ZM/A
918,00 zł
Zapisz się do Newslettera
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Z deszczu pod rynnę...
Z deszczu pod rynnę...

Z ciekawością i swego rodzaju spokojem uważnego obserwatora, niepozbawionym jednak smutku, obserwuję, jak poszukując „natychmiastowych” rozwiązań generowanych przez długi czas problemów, popadamy w jeszcze większe problemy. Jak wpadamy z przysłowiowego "deszczu pod rynnę".

        Coraz bardziej biegniemy w życiu. Zamiast kontemplacji tu i teraz, choćby poprzez spokojne wypicie filiżanki KAWY, celebrując ten moment, wypijamy ją w biegu, zadaniowo. Często wlewamy ją wręcz w siebie de facto, a robimy to by mieć siłę biec dalej... Pracujemy ciężko, w biegu by zarabiać więcej, by kupować więcej, by biec szybciej w życiu, omijając ważne momenty, ludzi, czy wreszcie samego siebie. Często tak właśnie jest.

        Ale zamiast skupiać się na filozoficznych rozważaniach, chciałem odnieść się do najprostszego aspektu naszego biegu – jednorazowych opakowań na napoje gorące (ale nie tylko: również na zupy, danie gorące, etc.). Coraz więcej z nas jest świadomych wpływu opakowań plastikowych na nasze zdrowie oraz na zdrowie naszej planety. I temat ten robi się w pewnym sensie modny, a plastik poddany zostaje ostracyzmowi społecznemu (i słusznie zresztą). Ale bezduszna machina sprzedażowa musi się kręcić: chcemy być bardziej zdrowi, chcemy być bardziej EKO a jednocześnie nie chcemy rezygnować z naszego „biegu’, chcemy rozwiązań „instant”, natychmiastowych. Odpowiadając więc temu zapotrzebowaniu magiczna ręka rynku podrzuca nam papierowe naczynia i wszystko zdaje się być przepięknie. A jednak nie. I nie chodzi tylko o miliony drzew które giną teraz w związku z tą modą.

Chodzi o nasze zdrowie bo takie naczynia na napoje, a w szczególności na napoje gorące, aby mogły spełniać swą rolę pokryte są od wewnątrz cienka warstwą z plastiku (sic!). I właśnie tę warstwę poddano badaniu pod mikroskopem fluoroscencyjnym. Sprawdzono próbkę wody w temperaturze 85-90 stopni Celsjusza która spędziła kwadrans w takim właśnie „papierowym” kubku. Sprawdzono również warstwę plastiku uszkodzoną pod wpływem tego płynu. Badania wykazały obecność ok 25.000 cząstek mikroplastiku w 100 ml próbce wody. Okazuje się, że pijemy plastik w sensie dosłownym, sami skazując się na nowotwory i inne choroby cywilizacyjne. Ale to nie wszystko -  odkryto też szkodliwe metale ciężkie: ołów, chrom, kadm lub pierwiastki których nadmiar jest szkodliwy jak np. nikiel, ale też szkodliwe lub uchodzące jony np. fluorki, chlorki, azotany.I teraz okazuje się, że historia zatacza koło: wracamy do syfonów (chodź w zmienionej odsłonie: link), odgrzebujemy z zakamarków szaf naszych rodziców i dziadków menażki obiadowe, czy kupujemy naczynia na napoje gorące lub na inne napoje, wykonane z bezpiecznych materiałów. I powoli przestaje czuć się kosmitą, spotykając na swej drodze coraz więcej świadomych Ludzi, korzystających ze swoich własnych naczyń w kawiarniach, na stacjach benzynowych, lokalach typu bistro, bo staje się to synonimem dbania o siebie oraz dbania o środowisko. A może nawet czymś więcej, zmianą w kierunku slow-life.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium